Aleksandra Dryzner - Psychoonkolog po raku
Pomagam odnaleźć siebie i siłę — przejdziemy przez to razem
Nazywam się Aleksandra Dryzner i jestem psychologiem klinicznym, psychoonkologiem oraz socjologiem. Pracuję z osobami bezpośrednio dotkniętymi diagnozą onkologiczną oraz ich najbliższym otoczeniem – osobami wspierającymi oraz dziećmi pacjentów.
Każdemu etapowi choroby onkologicznej towarzyszą różne emocje i wyzwania. Znam je dobrze, ponieważ sama chorowałam na raka piersi. Wspólnie przyjrzymy się im z uważnością, byś mógł/mogła odzyskać spokój, równowagę i poczucie wpływu na swoje życie.
Social media:
Moja historia: Od pacjentki do psychoonkologa
Jestem też pacjentką onkologiczną, ponieważ w 2016 roku w wieku 32 lat zachorowałam na raka piersi. Moja córeczka miała wtedy 1,5 roku, a ja byłam przerażona i zastanawiałam się, czy będzie mi dane ją wychować. Przeszłam leczenie – mastektomia, chemioterapia, chemia celowana, hormonoterapia (do dziś). Krok po kroku zaczęłam budować swój nowy świat po raku.
Choroba spowodowała u mnie wyznaczenie nowych celów w życiu, pojawiła się chęć pomocy osobom chorym onkologicznie i ich bliskim. Dlatego postanowiłam, że ukończę podyplomowe studia z psychoonkologii i szybko odkryłam, że praca z pacjentami onkologicznymi to moje powołanie i pasja.
Jak pracuję jako psychoonkolog? Moja misja i doświadczenie
W pracy z pacjentami łączy wiedzę teoretyczną z własnymi doświadczeniami z okresu leczenia i zdrowienia. Dobrze wiem co to znaczy stracić część ciała w wyniku choroby, utracić włosy oraz jak duży może być strach przed rozpoczęciem chemioterapii. Jak reaguje ciało i głowa na wiadomość o raku, jak nagle tracimy grunt pod nogami i poczucie bezpieczeństwa.
Ale Ty nie musisz się tak bać. Przejdziemy przez to razem.
Z empatią i wyczuciem oswoję Cię z diagnozą, pomogę odnaleźć się w natłoku nowych pojęć, informacji i trudnych emocji.
Wesprę Cię również w procesie leczenia:
Niezależnie czy jesteś na początku swojej drogi, czy już zakończyłeś/aś leczenie, a może zmagasz się z nawrotem – pomogę Ci zrozumieć skąd biorą się trudne emocje, jaka jest natura Twojego lęku i jak sobie z nim poradzić.
W pracy z pacjentem stawiam przede wszystkim na relację – zrozumienia, empatii. Słucham – nie oceniam. Każdy pacjent zasługuje na pomoc. Tworzę bezpieczną przestrzeń, w której możemy porozmawiać o wszystkim, co Cię trapi.
Na konsultacje zapraszam zarówno osoby bezpośrednio dotknięte diagnozą onkologiczną jak i bliskie osoby wspierające, ponieważ rola opiekuna jest niezwykle trudna i obciążająca. Pracuję również z dziećmi pacjentów – prowadzę psychoedukację na temat nowotworów i pomagam lepiej zrozumieć i nazwać emocje towarzyszące diagnozie rodzica.
Pracując z pacjentem korzystam metod poznawczo – behawioralnych, terapii schematów, elementów terapii Simontonowskiej oraz terapii ACT. Ciągle szkolę się i szukam technik, które najlepiej będą wspierać pacjentów onkologicznych.
Ważne jest dla mnie, aby dać pacjentowi przestrzeń do wypowiedzenia swoich obaw i trudności oraz wyposażyć go w techniki i metody, których mogą używać po zakończonej terapii.
Jak wyglądają spotkania? Wsparcie psychoonkologiczne z empatią
Spotykamy się online, dzięki czemu w bezpiecznych warunkach Twojego domu, nawet będąc w aktywnej fazie leczenia możesz wziąć udział w konsultacji.
Łączymy się online za pomocą Google Meets lub WhatsApp.
Na pierwszej wizycie chcę jak najlepiej zrozumieć Ciebie, Twój problem i Twoją sytuację, by móc dostosować plan pracy.
Czasami wystarczą 1,2 wizyty, by poczuć się lepiej, a czasami warto spotykać się regularnie przez parę tygodni. Bywa, że spotykamy się przed rozpoczęciem kolejnych, ważnych etapów leczenia, by jak najlepiej się do nich przygotować, albo gdy odczuwasz lęk i spadek nastroju na Twojej drodze zdrowienia.
Wspólnie ustalamy co będzie najlepsze dla Ciebie.
Życie po chorobie bywa jak rollercoaster, pojawiają się górki i dołki. Bywa, że jesteś już po prostu zmęczony/a byciem pacjentem – to wszystko jest ok.
Wykształcenie i doświaczenie zawodowe
Od zawsze interesowałam się ludźmi, ich rolami społecznymi, komunikacją, zależnościami i nierównościami społecznymi. Skończyłam socjologię ze specjalnością pedagogika resocjalizacyjna (SGGW). Następnie chciałam się skupić na jednostce – człowieku, więc rozpoczęłam studia na SWPS na kierunku Psychologia Kliniczna, które skończyłam z wyróżnieniem.
Po raku, w momencie kiedy sama skorzystałam z terapii i poczułam, że zaakceptowałam swoją chorobę, pojawiła się ogromna potrzeba pomagania pacjentom onkologicznym.
Założyłam grupę facebookową dla młodych kobiet, które pragną urodzić dziecko pomimo zachorowania na nowotwór – dziecko po raku – onkomama. Udzielam się na grupach dla amazonek. Chętnie wspieram wszelkie inicjatywy związane z profilaktyką raka piersi.
W 2020 roku skończyłam studia podyplomowe na kierunku Psychoonkologia na SWPS, by móc oferować profesjonalną pomoc dla pacjentów onkologicznych.
Współpraca i działalność fundacyjna
W ramach swojej pracy prowadzę:
Indywidualne konsultacje psychoonkologiczna
Warsztaty dla Pacjentów Onkologicznych
Infolinię onkologiczną
Wykłady dla lekarzy na temat komunikacji z pacjentem
Występuję na konferencjach onkologicznych
Grupy wsparcia dla pacjentów pierwszorazowych i leczących się przewlekle
Spotkania psychoodeukacyjne w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej dla firm i organizacji
Ekspert w mediach – artykuły i wywiady
W mediach wypowiadam się zarówno jako pacjentka jak i psychoonkolog. Poniżej nagrania i artykuły.
Artykuły
- Diagnoza: rak złośliwy. "Moja córka miała wtedy półtora roku. Pomyślałam: »zostawię małe dziecko«"
- #OnkoHero. Ola o raku piersi: Bałam się, że zostawię moje małe dziecko, które mnie nie zapamięta
- Magazyn Ann w różowej peruce: Do Centrum Onkologii – Po raku można prowadzić satysfakcjonujące życie
- "Chciałam pokazać, że można chorować z uśmiechem, w różowej peruce"
- Niekonwencjonalne terapie w natarciu
- Dłuższe życie z rakiem
- Macierzyństwo i rak, czyli Boskie Matki
Video
Możesz znaleźć mnie również na Instagramie, gdzie zapoznasz się z historią mojej choroby, od najwcześniejszych etapów aż do teraz.
Rak nie odebrał mi marzeń – moja historia w książce 'Niezwykłe dziewczyny
Nie pozwoliłam, by rak odebrał mi moje plany i marzenia. Mój styl chorowania (m.in. noszenie różowej peruki), energia i optymizm zauważyła Agnieszka Witkowicz – Matolicz i opisała je w książce „Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń” w której można poznać historie onkologiczne młodych kobiety, które dotknęła choroba onkologiczna. Polecam!
Prywatnie
Prywatnie jestem żoną i mamą 10 letniej Maliny, oraz 5 letniego Stefana, urodzonego już po przebytej chorobie nowotworowej.
Staram się prowadzić dobre i wartościowe życie – spełniam się w roli żony i mamy, mam wspaniałe grono przyjaciół.
Oddaje się swoim pasjom – działce, czytaniu, podróżom. Jestem ciągle ciekawa świata i ludzi.
Wbrew pozorom, po raku moje życie stało się pełniejsze – zrozumiałam jakim człowiekiem chce być i co robić w życiu, by w głowie i sercu czuć spokój i szczęście na co dzień.
Zapoznaj się proszę z opiniami na temat mojej pracy
DOSKONAŁA Na podstawie 16 opinii Opublikowano na ReniTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Chciałabym z całego serca podziękować Pani Oli za niezwykłe wsparcie, jakie otrzymuję w trakcie naszej współpracy. Pomaga mi przechodzić przez bardzo trudne emocje związane z chorobą nowotworową. Jej empatia, zrozumienie, cierpliwość oraz ogromna wiedza i doświadczenie dają mi siłę, szczególnie w momentach największego zwątpienia. Dzięki rozmowom z Panią Olą czuję się podniesiona na duchu, potrafię spojrzeć z dystansem na sytuację, a nawet – mimo wszystko – uśmiechnąć się i pośmiać w trakcie sesji. Pomaga mi również w stawianiu realnych celów w trakcie leczenia, co daje mi poczucie sprawczości i motywację, by się nie poddawać. Jeśli ktoś to czyta i zmaga się z chorobą przewlekłą – z całego serca polecam wsparcie Pani Aleksandry Dryzner. Wiem z własnego doświadczenia, jak bardzo pomoc psychologiczna może odmienić codzienność i sposób patrzenia na chorobę. Dziękuję za wszystko!Opublikowano na Jolanta GóreckaTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Po otrzymaniu diagnozy korzystałam z pomocy kilku psychoonkologów, ale dopiero spotkanie z Olą dało mi to, czego naprawdę potrzebowałam. To ona wprowadziła mnie w ten zupełnie nowy i nieznany świat. W głowie miałam wiele lęków naraz, a Ola pomagała mi je po kolei oswajać i zamykać. Dzięki niej zaczęłam rozumieć zarówno to, co dzieje się wokół mnie, jak i to, co dzieje się w mojej głowie. Ola podchodzi do każdej osoby z ogromnym sercem – nie tylko jak do pacjentki/pacjenta, ale przede wszystkim jak do kogoś, komu trzeba realnie pomóc na wielu obszarach jednocześnie. Czasem robi to w roli psychoonkologa, a czasem po prostu dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wiedzą merytoryczną. Sama przeszła przez chorobę onkologiczną, dlatego doskonale rozumie emocje, obawy i pytania, które pojawiają się na tej drodze. W mojej ocenie osobiste doświadczenia Oli sprawiają, że jej wsparcie jest jeszcze bardziej autentyczne i pełne zrozumienia. Wracam do niej zawsze wtedy, gdy tracę grunt pod nogami – i wiem, że mogę na nią liczyć. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich zachorował i zastanawiasz się, jak mu pomóc – wizyta u Oli to najlepszy prezent, jaki możesz tej osobie sprawić. To nie tylko profesjonalne wsparcie, ale też ogromna ulga i nadzieja w najtrudniejszym czasie. Każdy, komu ją poleciłam, potwierdza, że była to najlepsza decyzja.Opublikowano na Magdalena MarekTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Pani Ola to wspaniała kobieta, pełna empatii i zrozumienia. Już od pierwszego spotkania czułam się zaopiekowana i bezpieczna. Terapia prowadzona przez nią jest nie tylko profesjonalna, ale też głęboko wspierająca emocjonalnie. Pomaga mi przejść przez trudne momenty z ogromnym wyczuciem i ciepłem. Z całego serca polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia w walce z chorobą nowotworową oraz po przebytej chorobie – to nie tylko specjalistka, ale też cudowny człowiek.Opublikowano na Sylwia K.Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Dziękuję za towarzyszenie w trakcie najtrudniejszego wyzwania w moim życiu. Cenne obserwacje, spostrzeżenia, atmosfera w której mogłam płakać i śmiać - a przede wszystkim czułam i czuję się zrozumiana. Każda wizyta z psychoonkolog A. Dryzner to dla mnie mały krok w kierunku ZDROWIA. Doświadczenia Pani psychoonkolog (z choroby onkologicznej oraz macierzyństwa) sprawiają, że rady i spostrzeżenia są jak skarb. DziękujęOpublikowano na Anika JozefowiczTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Spotkanie z panią psycholog, było jak „roztapiające się masełko na ciepłej bułeczce”. Pozwalam sobie na taką metaforę, bo spotkanie w czasie kryzysu onkologicznego i rozmowa z niezwykle empatyczną panią Aleksandrą, wymiana pierwszych zdań od razu daje poczucie spokoju i, że trafiło się w dobre, bezpieczne ręce, miejsce. Doświadczenie zawodowe i osobiste, znajomość ścieżki onkologicznej przez terapeutę jest tu nie bez znaczenia. Ukojenie, dodanie animuszu, to było to czego potrzebowałam. Wracam w chwilach lęków czy też w chwilach niepewności do pani Aleksandry.Opublikowano na Iuliia ShumeikoTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Pani Aleksandra to bardzo ciepła i empatyczna osoba, która tworzy bezpieczną przestrzeń na każdym spotkaniu. Zgłosiłam się do niej jako psychoonkologa, ponieważ mam raka. Pani Aleksandra Pomaga mi radzić sobie z emocjami i przeżyciami związanymi z chorobą, lecz nie tylko. Bardzo komfortowo i łatwo rozmawia się z nią o najbardziej osobistych sprawach. Nigdy nie ocenia, lecz słucha i zadaje pytania, dzięki którym sama znajduję rozwiązania. Spotykam się z Panią Aleksandrą raz w tygodniu i na każde spotkanie czekam z ogromną radością.Opublikowano na Iwona WawryniukTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Jestem po wizycie i muszę przyznać, że nie spodziewałam się aż takiego wsparcia jakie otrzymałam od Pani psycholog. Miałam wiele pytań, na które Pani Aleksandra odpowiedziała mi bardzo wyczerpująco. Jestem przed podjęciem bardzo ważnej dla mnie decyzji i również w tym aspekcie Pani Aleksandra pomogła mi, dając wskazówki i wyrażając swoją opinię. Przebieg tej wizyty przerósł moje oczekiwania, jestem pod dużym wrażeniem profesjonalizmu, wiedzy i wrażliwości Pani psycholog. Polecam wszystkim znajdującym się w trudnej sytuacji onkologicznej skorzystanie ze wsparcia psychologicznego u Pani Aleksandry.Opublikowano na Magdalena KarczewskaTrustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google. Pani Aleksandra jest wspaniałym przykładem, że warto mimo choroby cieszyć się życiem i jego jakością . Spotkania z Panią Olą to dla mnie balsam dla duszy. Po każdej sesji czuje wdzięczność, że mogłam trafić do tak inspirującej osoby. Dziękuję .